Biographie

  • Né le 16/04/1972 à Cologne (Allemagne)
  • Marié

Franco-German banker and financial services executive who has held statutory board and management roles at banks, asset management and investment companies, and industry associations in numerous developed and emerging market jurisdictions across Europe and Asia. Chief Executive Officer of Deutsche Bank Luxembourg S.A. and a Member of the Supervisory Board of DWS Investment S.A.; Chairman of Istanbul-based Deutsche Bank A.Ş.; on the Board of Directors of The Luxembourg Bankers’ Association and a member of the plenary assembly of the Luxembourg Chamber of Commerce. Previously, General Manager of Deutsche Bank Thailand and Chairman of the Kingdom’s foreign bankers’ association. From October 2008 through 2010, Member of the Management Board of Munich-based Hypo Real Estate and Deutsche Pfandbriefbank, mandated to assure their restructuring.

Hobbies

  • Skiing
  • Water Sports
  • Cooking

Carrière

Expériences professionnelles

  • Deutsche Bank Luxembourg SA

    • Membre de la direction
    • Chief Executive Officer
    • juin 2016 à aujourd'hui
  • DWS Investments

    • Membre de la direction
    • Member of the Supervisory Board
    • mars 2019 à aujourd'hui
  • Deutsche Bank A.S. (Istanbul, Turkey)

    • Membre du conseil d'administration
    • Chairman of the Board
    • mars 2019 à aujourd'hui
  • Deutsche Bank AG Bangkok Branch

    • General Manager
    • août 2011 à février 2016
  • Hypo Real Estate Holding AG and Deutsche Pfandbriefbank AG (Munich, Germany)

    • Membre de la direction
    • Member of the Management Board
    • octobre 2008 à décembre 2010
  • Deutsche Bank Group (Frankfurt am Main, Germany)

    • Membre de la direction
    • Chief Operating Officer Europe and Member of the Management Committee Germany
    • novembre 2004 à octobre 2008

Associations

Associations professionnelles

  • Association des Banques et Banquiers Luxembourg (ABBL)

    • Member of the Board of Directors
    • 2018 à aujourd'hui
  • Chambre de Commerce du Grand-Duché de Luxembourg

    • Member of the Plenary Assembly
    • 2019 à aujourd'hui
  • The Association of International Banks (Bangkok, Thailand)

    • Chairman of the Board of Directors
    • 2013 - 2015

Formations et distinctions

Braunschweig Technical University

  • Combined degree in Business Administration and Electrical Engineering

Contact

Assistant(e):